Najskuteczniejsza antykoncepcja

Do prawie połowy niechcianych ciąż dochodzi na skutek nieprawidłowego lub niekonsekwentnego użycia środków antykoncepcyjnych. Amerykańcy naukowcy zwracają uwagę na przewagę długotrwałych metod takich jak implanty i wkładki nad pigułkami czy plastrami, o których kobietom zbyt często zdarza się zapominać.

W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Washington University School of Medicine w St. Louis wzięło udział 7,486 kobiet w przedziale wiekowym 14-45 lat. Paniom przez trzy lata udostępniono metody antykoncepcyjne, które same wybrały i obserwowano pod kątem niechcianych ciąż.

Wyniki opublikowane na łamach New England Journal of Medicine sugerują, że długotrwałe metody takie jak wkładka domaciczna, implant i zastrzyki hormonalne są nawet 20 razy skuteczniejsze niż pigułki, plastry i krążki dopochwowe, co oznacza, że kobiety stosujące pierwszą grupę metod 20 razy rzadziej zachodziły w niechcianą ciążę na przestrzeni 3 lat.

Spośród 1500 kobiet, które wybrały pigułki, plastry lub krążki, 4,8% zaszło w ciążę po roku, a 9,4% po 3 latach, w porównaniu z odpowiednio 0,3% i 0,9% z 5,800 kobiet stosujących wkładkę domaciczną lub implant. Najskuteczniejsze okazały się zastrzyki hormonalne – spośród 176 kobiet, które zdecydowały się na tę metodę, 0,1% zaszło w ciążę po roku, a 0,7% po trzech latach stosowania.

Rezultaty, choć uderzające, wcale nie są trudne do wyjaśnienia, zważywszy że skuteczność krótkoterminowych metod opiera się na konsekwencji w stosowaniu: pigułki należy przyjmować codziennie, najlepiej o określonej porze, plastry wymienia się przeciętnie co tydzień, a krążki raz w miesiącu.

Wkładki domaciczne, dla kontrastu, pozostają w organizmie kobiety nawet do 10 lat, a implant hormonalne umieszcza się chirurgicznie na około 3 lata. Zastrzyk hormonalny gwarantuje zabezpieczenie przed niechcianą ciążą przez 3 miesiące.

Na skuteczność krótkoterminowych metod wpływał też wiek użytkowniczek: młodsze kobiety stosujące pigułki i plastry prawie dwa razy częściej zachodziły w ciążę niż starsze kobiety stosujące te same metody – prawdopodobnie dlatego, że częściej zapominały o wzięciu tabletki czy zmianie plastra.

Mimo to, pigułka jest najczęściej stosowaną metodą antykoncepcyjną, prawdopodobnie ze względu na dość wysoki jednorazowy koszt takich metod jak wkładka domaciczna czy implant podskórny.

Eksperci zwracają jednak uwagę, że cena wcale nie musi być wyższa jeśli podsumuje się comiesięczne, a nawet cotygodniowe wydatki na najpopularniejsze środki. Jako argument przemawiający za wkładką wymieniają też fakt, że po jej wyjęciu w większości przypadków dochodzi do natychmiastowego przywrócenia płodności, chociaż skutki uboczne czy też dodatkowe zalety stosowania wymienionych metod poza zapobieganiem ciąży nie były przedmiotem badania.

Dodaj komentarz