Zdrowe włosy – zaskakujące wskazówki pielęgnacyjne

Odżywiaj, nie szarp, nie związuj mocno na noc, podcinaj końcówki – takie nakazy i zakazy znają już małe dziewczynki. Jednak zasad pielęgnacji włosów jest znacznie więcej, a o niektórych z nich w życiu nie słyszałyśmy.

Wyrzuć bawełniane poszewki na poduszki

Nocą włosy narażone są na wyjątkowe maltretowanie, zwłaszcza jeśli śpisz niespokojnie kręcąc się z boku na bok. Bawełna może plątać i łamać włosy poprzez tarcie, a ponieważ ma bardzo chłonną strukturę, „spija” nawilżające właściwości kremów do twarzy i odżywek. Problem wyeliminujesz zredukujesz używając poszewek satynowych lub jedwabnych.

Nie czesz mokrych włosów

Trudno oprzeć się uczesaniu jedwabistych, odżywionych pasemek po wyjściu spod prysznica. Szczotkowanie niewysuszonych włosów jest w większości przypadków znacznie łatwiejsze, ale mokry włos jest aż 3 razy słabszy od suchego, co oznacza, że narażamy się na znacznie większe przerzedzenie czupryny i więcej zniszczeń. Tak często jak to możliwe, wyszczotkuj włosy przed myciem, odżywkę wczesz w nie delikatnie palcami i pozwól im zupełnie wyschnąć zanim ponownie sięgniesz po grzebień czy szczotkę.

Myj tylko skórę głowy, odżywiaj tylko włosy

Reklamy szamponów pozwoliły nam uwierzyć, że specyfiki do mycia odżywiają włos od nasady aż po koniec. Tymczasem to nie tylko marnowanie szamponu, ale też narażanie włosów na wysuszenie. Szampony z założenia są przystosowane do oczyszczania skóry głowy z sebum, ale niekoniecznie do pielęgnacji włosa. Odżywki z kolei mają za zadanie wygładzić, nawilżyć i odżywić włos (zwłaszcza jego koniec), ale zastosowane na skórę odbierają włosom puszystość, lekkość i świeżość, prowokując wydzielanie łoju. Jeśli twoje włosy nie są skandalicznie tłuste, szampon nanieś tylko na skórę głowy i pozwól, by spłukiwany kosmetyk zebrał zanieczyszczenia z całej długości włosa.

Nie rozjaśniaj na własną rękę

Wcierałyście kiedyś cytrynę we włosy, licząc na to, że słońce dokończy dzieła? Niestety, takie praktyki, choć naturalne, nie są zdrowe. Włos rozjaśnia się na skutek uszkodzenia trzonu pod wpływem promieni słonecznych, a to prawie to samo, co rozjaśnianie substancjami chemicznymi. Jeśli marzysz o świetlistych pasemkach, udaj się do dobrego fryzjera i pozwól, by zrobił to profesjonalista, kontrolując cały proces i używając najdelikatniejszych kosmetyków.

Susz lub prostuj – nigdy jedno i drugie na raz

Blow-dry or iron… not both. Stylizacja gorącym powietrzem ma wielu przeciwników, ale nie popadajmy w skrajności. Najważniejsze, by nie przesadzać z dawkami wysokiej temperatury. Używaj zatem suszarki albo pozwól włosom wyschnąć naturalnie, a potem wystylizuj je prostownicą. Nie używaj obydwu naraz – to faktycznie może im zaszkodzić.

Zmocz włosy przed wskoczeniem do basenu

Odpoczywasz nad basem lub oceanem? Zanim wskoczysz do wody, zmocz włosy pod prysznicem. Włos wchłania ograniczoną ilość wody, więc w ten sposób zapobiegniesz zniszczeniom spowodowanym przedostaniem się chloru lub soli do struktury włosa.

Znasz jakieś mało popularne wskazówki pielęgnacyjne? Chętnie dodamy je do listy.

Dodaj komentarz